Można powiedzieć, że grudzień 2018 był "miesiącem Michałów". Wśród piłkarzy pierwsze miejsce za ten okres zgarnął Michał Janota, u szkoleniowców natomiast jego imiennik - Probierz. Tym samym po raz pierwszy historii nagrody wyróżniony został szkoleniowiec Cracovii, a Pasy zostały dwunastym klubem w gronie nagrodzonych.

Dla samego Michała Probierza to już druga taka zdobycz. Pierwszą wywalczył jeszcze w Jagiellonii Białystok za kwiecień 2017 roku. Tym samym stał się trzecim po Piotrze Stokowcu (KGHM Zagłębie Lubin, Lechia Gdańsk) i Waldemarze Fornaliku (Ruch Chorzów, Piast Gliwice) szkoleniowcem, który wygrywał nagrodę Trenera Miesiąca w dwóch różnych klubach. Właśnie były selekcjoner, a także obecny, Jerzy Brzęczek, są jedynymi szkoleniowcami, triumfującymi w tym plebiscycie częściej niż Probierz. Obaj zgarnęli po trzy statuetki. Dwa laury, tak jak obecny sternik Cracovii, mają jeszcze Kosta Runjaić, Piotr Stokowiec, Nenad Bjelica i Gino Lettieri.

Szkoleniowiec rodem z Bytomia doprowadził zespół z Krakowa do czterech wygranych w czterech kolejkach (17., 18., 19., 20.) branych pod uwagę przy wyborach Trenera Grudnia. Pasy jako jedyne w tym czasie zgarnęły więc pełną pulę. W całym sezonie 2018/2019 dłuższą serię wygranych jak dotąd zanotowała jedynie Lechia Gdańsk (5 wygranych z rzędu). W głosowaniu swych kolegów po fachu Michał Probierz zdobył przygniatającą przewagę, uzyskując 12 punktów. Nie wskazało na niego tylko trzech trenerów. Ich głosy otrzymali Adam Nawałka z Lecha Poznań oraz Piotr Stokowiec z Lechii Gdańsk.

W 2018 roku przyznano dziesięć nagród Trenera Miesiąca. Wyjątek stanowiły styczeń oraz czerwiec w których nie odbyły się mecze najwyższej polskiej ligi. Laur ten wywalczyło w sumie ośmiu szkoleniowców. Trzem taki sukces trafił się po raz pierwszy w karierze (Ireneusz Mamrot, Dean Klafurić, Kosta Runjaić). Najwięcej, bo po dwa razy triumfowali zaś Runjaić (październik, listopad) oraz Waldemar Fornalik (lipiec, wrzesień).

Trener Miesiąca w LOTTO Ekstraklasie 2018/2019:

Grudzień 2018: Michał Probierz (Cracovia)

Listopad 2018: Kosta Runjaić (Pogoń Szczecin)

Pażdziernik 2018: Kosta Runjaić (Pogoń Szczecin)

Wrzesień 2018: Waldemar Fornalik (Piast Gliwice)

Sierpień 2018: Piotr Stokowiec (Lechia Gdańsk)

Lipiec 2018: Waldemar Fornalik (Piast Gliwice)