29 gru 17 06:43

Śląsk Wrocław coraz droższy w utrzymaniu

Jednak nie 3 miliony, a aż 8 milionów złotych gmina Wrocław przekaże klubowi z miejskiej kasy.

Udostępnij
8
Skomentuj
Foto: Newspix (pulsstock: 5acb3e45) Marcin Robak
 • Urban raczej nie straci posady. Całkiem możliwe, że jednak uratowała go wygrana w ostatnim tegorocznym meczu z Jagiellonią (1:0), choć mówiło się, że ten mecz nie będzie miał żadnego wpływu na los trenera, który jest już przesądzony. Nie bez znaczenia jest również to, że Urban od początku pracy we Wrocławiu miał dobry i bezpośredni kontakt z prezydentem
 • Śląsk w tej chwili jest w dolnej połówce tabeli, co drastycznie rozmija się z oczekiwaniami właściciela. - Proces podnoszenia poziomu sportowego musi trwać. A zwiększone nakłady finansowe i tak nie wystarczą, jeśli nie przejmiemy od zarządcy stadionu przychodów z dnia meczowego - przestrzega prezes Śląska Michał Bobowiec
 • Zwiększenie poziomu finansowania z magistratu pokazuje też, że klub nadal jest dużym obciążeniem finansowym dla miejskiego budżetu. Cały czas czkawką odbija się brak sprzedaży większościowego pakietu akcji w klubie, choć latem taka operacja wyglądała już na przesądzoną (nowym właścicielem miał być Grzegorz Ślak). Teraz zawodowy piłkarski klub wciąż jest problemem miasta, co będzie miało swoje coraz większe znaczenie w miarę zbliżania się terminu wyborów samorządowych i związanych z nimi kampanią

Śląsk w 2018 roku może liczyć na poważny zastrzyk gotówki i to może być znak, że w klubie szykowane jest już kolejne nowe otwarcie – nie chodzi nawet o ewentualną zmianę trenera, bo ona raczej jednak nie nastąpi, ale o zimowe wzmocnienie drużyny i zabezpieczenie wypłat piłkarzom bez zadłużania klubu. Najgorsze z perspektywy właściciela jest to, że rosnące wydatki nie idą w parze ze wzrostem sportowym. Śląsk w tej chwili jest w dolnej połówce tabeli, co drastycznie rozmija się z oczekiwaniami właściciela. - Proces podnoszenia poziomu sportowego musi trwać. A zwiększone nakłady finansowe i tak nie wystarczą, jeśli nie przejmiemy od zarządcy stadionu przychodów z dnia meczowego - przestrzega prezes Śląska Michał Bobowiec.

Powinni się martwić

Wiadomo jednak, że prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ma dość kiepskich wyników Śląska. I przyznaje, że prezes Bobowiec i dyrektor Adam Matysek nie mogą być pewni swojej przyszłości w klubie. – Powinni się martwić, bo każdy powinien się coraz bardziej starać – powiedział Dutkiewicz w wywiadzie dla onet.pl. – Chciałbym zapytać trenera i sztab szkoleniowy, czy mają świadomość, na czym polega problem. Dlaczego Śląsk w meczach domowych i Śląsk w meczach wyjazdowych to dwie całkiem różne drużyny? Musi być jakieś wyjaśnienie tego zjawiska, a tylko znając przyczynę, można coś poprawić. Może trzeba wprowadzić do drużyny psychologa? A może wyjeżdżać wcześniej na mecze? – mówi prezydent, zastrzegając, że rzekoma decyzja o dymisji Urbana w ratuszu wcale nie zapadła.

Kontakt z prezydentem

To dosyć wyraźny sygnał, że Urban raczej nie straci posady. Całkiem możliwe, że jednak uratowała go wygrana w ostatnim tegorocznym meczu z Jagiellonią (1:0), choć mówiło się, że ten mecz nie będzie miał żadnego wpływu na los trenera, który jest już przesądzony. Nie bez znaczenia jest również to, że Urban od początku pracy we Wrocławiu miał dobry i bezpośredni kontakt z prezydentem. Obaj często ze sobą rozmawiają telefonicznie i z wypowiedzi Dutkiewicza wynika, że kolejna taka dyskusja przed nimi.

Teraz Urban spędza urlop w swoim domu w Hiszpanii, do Wrocławia wróci po Nowym Roku i wtedy na pewno nadal będzie trenerem Śląska. Do Pampeluny wyruszał zniesmaczony, bo w mediach mógł przeczytać, że właściwie jest już zwolniony, choć nikt mu tego prosto w oczy nie powiedział. Czas działał jednak na jego korzyść i teraz to inni muszą się martwić o swoją przyszłość w Śląsku. Nie da się bowiem wykluczyć, że wkrótce ktoś inny będzie przełożonym Urbana. Energiczne decyzje mogą być potrzebne - Śląsk wiosną musi zacząć regularnie punktować, wciąż celem jest miejsce w górnej ósemce.

Koło czy kula?

Zwiększenie poziomu finansowania z magistratu pokazuje też, że klub nadal jest dużym obciążeniem finansowym dla miejskiego budżetu. Cały czas czkawką odbija się brak sprzedaży większościowego pakietu akcji w klubie, choć latem taka operacja wyglądała już na przesądzoną (nowym właścicielem miał być Grzegorz Ślak). Teraz zawodowy piłkarski klub wciąż jest problemem miasta, co będzie miało swoje coraz większe znaczenie w miarę zbliżania się terminu wyborów samorządowych i związanych z nimi kampanią. Dlatego władzom Wrocławia bardzo zależy na tym, by wokół klubu było jak najmniej niezdrowej atmosfery. Wszelkie informacje odnośnie na przykład ewentualnych poślizgów w wypłatach dla piłkarzy byłyby wykorzystywane przez opozycję. Z drugiej strony sukcesem sportowym można by się zręcznie pochwalić. W tym sensie Śląsk dla miasta może być kołem zamachowym do marketingowych i promocyjnych działań, ale może być też kulą u nogi.

Miasto na konto klubu będzie zatem przelewać znacznie większe kwoty niż pierwotnie planowało, licząc, że nadwyżka pozwoli załatwić wszystkie najpilniejsze potrzeby i jednak będzie miała przełożenie na wyniki drużyny. Najczarniejszy scenariusz jest taki, że jednak nie uda się osiągnąć ani jednego, ani drugiego celu.

Jubileusz Oresta Lenczyka

Orest Lenczyk w czwartek obchodził 75. urodziny. O święcie niezwykłego trenera pamiętał również Śląsk Wrocław, który na swojej stronie internetowej opublikował życzenia. Lenczyk we Wrocławiu wspominany jest z sentymentem, bo to drugi, a zarazem ostatni trener, który zdobył ze Śląskiem mistrzostwo Polski. Pięć lat temu wrocławianie pod jego komendą byli najlepsi w ligowych rozgrywkach, a rok wcześniej również z nim na ławce zostali wicemistrzami Polski. Teraz o takich sukcesach mogą sobie tylko pomarzyć.

Później Lenczyk pracował jeszcze w Zagłębiu Lubin, które w 2014 roku doprowadził do finału Pucharu Polski. Po rozstaniu z Lubinem wrócił do Krakowa, gdzie od lat mieszka na stałe. Niezwykle doświadczony i ceniony szkoleniowiec nigdy nie ogłosił końca trenerskiej kariery i do dzisiaj zdarzają się kluby, które w poszukiwaniu dobrego fachowca zastanawiają się nad zatrudnieniem właśnie Oresta Lenczyka.

Udostępnij
8

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.


Wpisz, jak chcesz się przedstawić

Komentarze (40)

~zagłoba sum : Powinien obowiązywać CALKOWITY zakaz finansowania sportu ZAWODOWEGO przez rząd, samorządy, przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe. Owszem, dofinansowanie sportu amatorskiego, szcególnie dla dzieci i młodzieży, jak najbardziej. Ale kluby powinny utrzymywać swoich zawodowych zawodników z wypracowanych przez nich pieniedzy lub wpłat sponsorów i koniec. Nie ma kibiców i sponsorów? Trudno, widać zawodnicy sie słabo starają lub, zwyczajnie, nie ma zainteresowania daną dyscypliną. Obedny system to po prostu PATOLOGIA. Biedne miasta utrzymują na siłę jakichś np. kopaczy, bogate firmy mają swoje zabawki w postaci jakichs tam zespolików, ktore bez wsparcia publicznych pieniędzy nie przetrwałyby kilku tygodni i interes sie kreci. Interes dla garstki "działaczy" i sportowców. Wisła, Legia, Cracovia, Lech... utrzymuja sie z pieniedzy włascixieli i sponsorów.
29 gru 17 10:52 | ocena: 93%
Liczba głosów:27
93%
7%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Seal : Śląsk to dom spokojnej starości. Managerowie upychają tam zawodników typu Miła czy Robak grubo po 30tce i to na wysokich kontraktach. Tam nikt z zawodników nie myśli by być jak najwyżej w lidze bo to się wiąże z ciezka pracą na treningach i nie daj Boże gra w pucharach bo trzeba by skrócić urlopy w lecie. Starsi panowie wiedza ze swoim doświadczeniem i małym nakładem sił utrzymają się w lidze a jakie to ma dla nich znaczenie czy skończą sezon na 4 czy 12 miejscu. Śląsk to jest przeciwieństwem Górnika gdzie Brosz postawił na młodych zawodników którym się chce nie są jeszcze zmanierowani i dla nich gra w pucharach bedzie wielkim wydarzeniem bo żaden z zawodników Górnika nie grał w pucharach. Śląsk co sezon ma silna kadrę i kończy w okolicach 10 miejsca bo czy się siedzi czy się leży 8 dych się należy...
29 gru 17 08:07 | ocena: 88%
Liczba głosów:40
88%
13%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Walus : Decyzją możnych Wrocławia to dowód,ile do powiedzenia mają Ci co wpłacają pieniądze do budżetów.To jest dopiero KASTA,za nie swoje pieniądze opłacają piłkarzyków.Moja opinia na temat sportu jest jedna.Jaki pan taki kram.Tam gdzie jest sport na wysokim poziomie, możni to wysoki poziom pod każdym względem ,nigdy nie wspomagają prywatnych spółek takimi kwotami.Tym się różnimy,a w naszym kraju powiązany świat biznesu czasami szemranego,z tymi co decydują ile i gdzie pójdą pieniądze,to droga do nikąd.,To wyniki reprezentacji przykrywają, cały ten bałagan,który wkrótce się rozpadnie.
29 gru 17 12:10 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~czytelnik : ,,Zwiększenie poziomu finansowania z magistratu pokazuje też, że klub nadal jest dużym obciążeniem finansowym dla miejskiego budżetu"
gdzie tu logika? jeśli coś jest dla mnie obciążeniem i do tego nie rokuje to wydaję jeszcze więcej?
29 gru 17 09:36 | ocena: 90%
Liczba głosów:20
90%
10%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~jml13060 : To jest niegospodarność. Ewidentna. Za te miliony złotych dla klubu mieszkańcy Wrocławia mogliby mieć kilka nowiutkich i nowoczesnych autobusów, tramwajów, itd. Kilku decydentów bawi się w sponsorów (dobrych wujków) za miejskie pieniądze.

A może to "pralnia pieniędzy" ?
29 gru 17 09:37 | ocena: 84%
Liczba głosów:32
84%
16%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~geliebter : Z tego co wiem to z tych 8 milionow przeznaczonych przez miasto 2 miliony maja isc na rozwoj mlodych chlopcow z akademii pilkarskiej Slask Wroclaw. Z kazdym kolejnym rokiem coraz wieksza kwota dla akademii a coraz mniejsza dla pierwszej druzyny. W tej sytuacji jest to dobre rozwiazanie aby stawiac na mlodziez ktora za kilka lat przyniesie klubowi duzo pozytku.
29 gru 17 09:24 | ocena: 69%
Liczba głosów:13
69%
31%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Romgebwrocek : A ja uważam że klub piłkarski jeżeli jest wizytówką miasta i łączy miasto i jej okolice to nie mam nic przeciwko temu jestem sporym podatnikiem miasta Wrocław i jestem za tym aby klub mój z którym jestem od 50 lat jest moim klubem i chcę aby nie był biedniejszy od zniewiadzonej legii czy Lecha jesteśmy wielkim miastem! i dobra drużyna jest jej w ekstralidze i pucharach europy wizytówką i do tego trzeba dążyć to my mieszkańcy Wrocławia musimy oto zadbac czy my musimy być gorsi od Warszawy, poznania. Śmiesznego Białymstoku czy Kielc to wielki Wrocław powinien być stolicą Polski
29 gru 17 19:41 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~1-%-OWIEC : Ze sprzedaży biletów powinni się utrzymywać i jeszcze płacic za stadion miastu każdy klub kopaczy ,a z kasy podatnika .łatwo się wydaje .hej
29 gru 17 09:12 | ocena: 86%
Liczba głosów:21
86%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~mm : Pan Dudkiewicz zapomina, że samorząd nie jest od sponsorowania sportu zawodowego. Przypomnimy podczas wyborów:-)
29 gru 17 09:46 | ocena: 86%
Liczba głosów:21
86%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Sr : Tak Schetyna we Wrocławiu jak Tusk w Gdańsku podbudowa Li stadiony na których rozciągają się pajęczyny, bo kibiców tam jak na lekarstwo.
29 gru 17 09:42 | ocena: 80%
Liczba głosów:20
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

LOTTO Ekstraklasa

 • Tabela
 • Wyniki
POZ M Z R P G+ G- RÓŻNICA PKT. ZMIANA
 • 1
 • Legia Warszawa
 • 23
 • 14
 • 2
 • 7
 • 35
 • 24
 • 11
 • 44
 • 2
 • Jagiellonia Białystok
 • 23
 • 12
 • 6
 • 5
 • 32
 • 24
 • 8
 • 42
 • 3
 • Lech Poznań
 • 23
 • 10
 • 10
 • 3
 • 32
 • 16
 • 16
 • 40
 • 4
 • Górnik Zabrze
 • 23
 • 11
 • 6
 • 6
 • 45
 • 36
 • 9
 • 39
 • 5
 • Wisła Płock
 • 23
 • 11
 • 3
 • 9
 • 32
 • 29
 • 3
 • 36
 • 6
 • Korona Kielce
 • 23
 • 9
 • 8
 • 6
 • 38
 • 31
 • 7
 • 35
 • 7
 • Wisła Kraków
 • 23
 • 10
 • 5
 • 8
 • 34
 • 29
 • 5
 • 35
 • 8
 • Arka Gdynia
 • 23
 • 8
 • 8
 • 7
 • 28
 • 23
 • 5
 • 32
 • 9
 • KGHM Zagłębie Lubin
 • 23
 • 8
 • 8
 • 7
 • 33
 • 29
 • 4
 • 32
 • 10
 • Śląsk Wrocław
 • 23
 • 7
 • 6
 • 10
 • 28
 • 37
 • -9
 • 27
 • 11
 • Cracovia Kraków
 • 23
 • 6
 • 7
 • 10
 • 30
 • 34
 • -4
 • 25
 • 12
 • Lechia Gdańsk
 • 23
 • 6
 • 8
 • 9
 • 31
 • 36
 • -5
 • 25
 • 13
 • Piast Gliwice
 • 23
 • 5
 • 8
 • 10
 • 24
 • 33
 • -9
 • 23
 • 14
 • Sandecja Nowy Sącz
 • 23
 • 4
 • 10
 • 9
 • 24
 • 37
 • -13
 • 22
 • 15
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza
 • 23
 • 5
 • 6
 • 12
 • 23
 • 39
 • -16
 • 21
 • 16
 • Pogoń Szczecin
 • 23
 • 5
 • 5
 • 13
 • 25
 • 37
 • -12
 • 20
WYNIK
 • 16.02.2018
 • 18:00
 • Sandecja Nowy Sącz
 • (22.) Piszczek Filip
 • (47.) Piter Bucko Michal
 • 3:3
 • (1:2)
 • Korona Kielce
 • (07.) Cvijanovic Goran
 • (39.) Katcharava Nika
 • (79.) Diaw Elhadji Pape D.
 • 16.02.2018
 • 20:30
 • Legia Warszawa
 • (22.) Hamalainen Kasper
 • (29.) Hamalainen Kasper
 • (32.) Hamalainen Kasper
 • (45.) Niezgoda Jaroslaw
 • 4:1
 • (4:1)
 • Śląsk Wrocław
 • (34.) Pich Robert
 • 17.02.2018
 • 15:30
 • Wisła Płock
 • (47.) Martinez Jose Kante
 • (86.) Martinez Jose Kante
 • 2:0
 • (0:0)
 • KGHM Zagłębie Lubin
 • 17.02.2018
 • 18:00
 • Jagiellonia Białystok
 • (59.) Pospisil Martin
 • 1:0
 • (0:0)
 • Cracovia Kraków
 • 17.02.2018
 • 20:30
 • Wisła Kraków
 • (43.) Imaz Jesús
 • (50.) Arsenic Zoran
 • (82.) Arsenic Zoran
 • 3:2
 • (1:1)
 • Arka Gdynia
 • (10.) Kun Patryk
 • (59.) Marcjanik Michal
 • 18.02.2018
 • 15:30
 • Lechia Gdańsk
 • 0:2
 • (0:0)
 • Piast Gliwice
 • (64.) Szczepaniak Mateusz
 • (93.) Papadopulos Michal
 • 18.02.2018
 • 18:00
 • Lech Poznań
 • (19.) Jevtic Darko
 • (80.) Dilaver Emir
 • 2:0
 • (1:0)
 • Pogoń Szczecin
 • 19.02.2018
 • 18:00
 • Górnik Zabrze
 • (29.) Wolsztynski Lukasz
 • (52.) Kurzawa Rafal
 • (73.) Kadzior Damian
 • 3:0
 • (1:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza